Fyzioterapie

- Nelékařský obor myoskeletální medicíny -

Nejčastější indikace

• Chronické nebo akutní bolesti zad 

• Chronické nebo akutní bolesti kloubů

• Blokády páteře nebo kloubů

• Svalové poranění

• Poúrazové stavy


• Neurologické dráždění např. sy karpálního tunelu

• Nespecifické chronické bolesti břišní krajiny

• Tříselné kýly

• Prevence sportovního poranění

• Zvýšení sportovního výkonu

Soubor tereapuetických technik 

Primal Reflex Release Technique

PRRT - Primal Reflex Release Technique je manuální technika využívající neurofyziologického podkladu pohybového aparátu pro odstranění chronické či akutní bolesti. Tato technika není v Evropě ještě zcela rozšířená, ale její hojné využití je viditelné především v USA, jak ve sportovním prostředí, tak v soukromých klinikách. V Centru sportovní fyzioterapie tuto techniku využíváme především pokud je nutný rychlý progres terapie nebo pokud již jiné přístupy nestačí. Výhody PRRT jsou viditelné především v rychlosti úlevy od bolesti a v bezbolestné aplikaci. 

Theragun 

Theragun® je mechanický přístroj založený Dr. Jasonem Werslandem (USA) v roce 2008. Hlavním klíčem úspěchu pro uvolnění svalového napětí a snížené fasciální skluznosti je perkusivní efekt (často přirovnáván k rázové aplikaci) hlavice Theragunu® . Díky tomuto ošetření dochází k okamžitému uvolnění "postižené" tkáně a tím pádem ke snížení bolesti a zvýšení rozsahu pohybu.

Do širšího povědomí se dostává na scénu sportovní medicíny až v období roku 2019. A to především díky své všestrannosti a využití v různém odvětví sportu i fyzicky náročného pracovního nasazení. Theragun® jste mohli zahlédnout v profesionálním sportu a to například u klubů Real Madrid C.F., Arsenal F.C., LA Lakers, New England Patriots, New York Mets, Tennessee Titans, u sportovních profesionálů jakým je například Cristiano Ronaldo a mnoho dalších... a také u celebrit jakými jsou Khloe Kardashian, DJ Khaled, Shakira, Kevin Hart, Rihanna, 2Chainz a mnoho dalších


Viscerální manipulace

Viscerální manipulace je soubor manuálních technik využívaných v osteopatii a fyzioterapii. Filozofie toho přístupu je založená na celostním propojení lidského organismu - především ve spojitosti viscerálního (orgánového) aparátu a musculoskeletálního (svalověkosterního). Často se stává, že dysfunkce či blok určitého orgánu může způsobit omezení hybnosti či chronickou bolest svalové partie nebo kloubní blokády. Například dysfunkce jater může způsobit chronickou bolest pravého ramene. Pomocí viscerální manipulace jsme schopni uvolnit / rozhýbat orgán a tím pádem ulevit nebo odbourat chronické bolesti pohybového aparátu.

Normatec

NormaTec® je profesionální přístroj v mechanické lymfodrenáži. Ošetření je založeno na systému komor, který tvoří přetlak a kompresi tkáně. Díky tomuto fenoménu dochází ke zvýšení metabolismu v celém organismu. Hlavní benefit toho ošetření využívají především profesionální sportovci za účelem zrychlení regenerace, prevence chronického či akutního poranění, odstranění otoků či ke zvýšení výkonnosti. Pro "běžnou" populaci se zde nachází benefity ve smyslu zvýšení vitality, prevence kardiovaskulárních onemocnění či "nakopnutí" metabolismu.

NormaTec® jste mohli zahlédnout například u New Orleans Saints, Fabricio Werdum (UFC), Boston Red Sox, Brooklyn Nets, Las Vegas Golden Knights, Philadelphia Flyers, a další tváře.

DNS 

DNS celým svým názvem Dynamická Neuromuskulární Stabilizace je koncept založený prof. PaeDr. Pavlem Kolářem, Ph.D. Jedná se skupinu terapeutického tréninku, který se opírá o vývojovou kineziologii a motorické učení. To v kostce znamená, že pomocí určitých pozic jsme schopni přepisovat pohybové vzory a tím pádem docílíme ekonomického pohybu na podkladě centrovaných kloubů. Tyto informace pro nás v praxi znamenají zlepšení techniky pro daný sport, snížení rizika chronických i akutních poranění, zvýšení výkonu a funkčního prahu jedince.

V Prokůpek & Šťastný Centrum sportovní fyzioterapie využíváme tuto koncepci především u profesionálních sportovců, kteří na své sportovní úrovni vyžadují výše uvedená fakta.
Je nutné si, ale uvědomit, že koncept DNS není založen pouze pro profesionální sportovce, ale také pro "běžnou" populaci, které se "motá" v začarovaném kruhu chronické bolesti a nekomfortu.

Během své práce s pacienty čerpáme ze znalostí, které nám byly předány v Pražské Rehabilitační Škole a na základě praxe s profesionálními sportovci.

Myofasciální techniky

Myofasciální systém je relativně "nový" pojem v manuální medicíně, který globálně označuje prvky pohybového i viscerálního (orgánového) aparátu lidského organismu. Zrovna tento systém má vliv na řetězení bolesti mezi pohybovým aparátem a pohybovým stereotypem nebo mezi pohybovým aparátem a viscerálním systémem. Díky velkému pokroku a výzkumu v problematice fasciální tkáně jsme schopni tyto problémy řešit manuálně a také pomocí různých instrumentů, které nám nabízejí větší a dlouhodobější efekt ošetření.

V Prokůpek & Šťastný Centrum sportovní fyzioterapie využíváme především instrumenty pro "scrapping" a kompresi fasciální tkáně tzn. že klíčem našeho "úspěchu" v ošetření shledáváme v tahu a tlaku na fascii.

FAZER

Fasciální instrument založený na podkladě studií a klinických znalostí Dr. Roberta Schleipa (DE). Tento instrument využívá kontaktu s tkání a následnou úpravu skluznosti a hydrataci fasciální tkáně. Hlavní benefit je rychlá úleva od chronické či akutní bolesti a zvýšení rozsahu pohybu.

FLOSSBAND

Fasciální instrument, který působí výrazný tlak na kolagenní tkáň a díky tomuto fenoménu upravuje metabolismus v dané oblasti a napomáhá k odstranění srůstů, omezené posunlivosti tkáně, bolesti a sníženému rozsahu hybnosti. Technika Flossbandu čerpá ze studií a praktických zkušeností německého fyzioterapeuta Svena Kruse, který má ve své kompetenci Německý olympijský svaz.

BLACKROLL

Fasciální instrument, který slouží především k autoterapii, tzn. pacient je schopen se kvalitně ošetřit sám. Tento instrument využívá všechny potřebné fenomény pro kvalitní ošetření myofascálního systému a to je - tah a tlak. V dnešní době rozkvětnu fyzio-fitness scény zahlédnete BLACKROLL® ve všech profesionálních klubech, ale i u běžných cvičenců.